Themes - Twenty Twelve - en to vi_VN translation catalogue (70 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
vi_VN: Giao diện 2012 cho WordPress là một giao diện hoàn toàn tiện lợi, có giao diện tuyệt vời trên mọi thiết bị. Những đặc điểm của giao diện này bao gồm một mẫu trang chủ với widget riêng, một phông chữ hiển thị tự chọn, định dạng cho hình thức bài viết trên cả hiển thị đơn và hiển thị chỉ số, và một trang mẫu không có thanh bên tự chọn. Hãy biến nó thành của riêng bạn với một trình đơn tùy biến, hình ảnh tiêu đề, và nền.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twelve
vi_VN: 2012

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Một bình luận về &ldquo;%s&rdquo;

en: White
vi_VN: Trắng

en: Light Gray
vi_VN: Xám nhạt

en: Medium Gray
vi_VN: Xám vừa

en: Dark Gray
vi_VN: Xám đậm

en: Blue
vi_VN: Xanh biển

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
vi_VN: Mẫu trang với chiều rộng tối đa, không có Sidebar

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
vi_VN: Mẫu trang chủ

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ cho từ khóa: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
vi_VN: Rất tiếc, không có kết quả nào khớp với các tiêu chí của bạn. Xin vui lòng thử lại với những từ khóa khác.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng xuất bản bài viết đầu tiên chưa? <a href="%s">Get started here</a>.

en: No posts to display
vi_VN: Không có bài viết nào để hiển thị

en: Next &rarr;
vi_VN: Tiếp theo &rarr;

en: &larr; Previous
vi_VN: &larr; Trước

en: Skip to content
vi_VN: Chuyển đến nội dung

en: Menu
vi_VN: Trình đơn

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
vi_VN: Mục này được đăng tải trên %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
vi_VN: Mục này được đăng tải tại %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
vi_VN: Mục này được đăng tải tại %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
vi_VN: Xem tất cả bài viết bằng %s

en: Reply
vi_VN: Trả lời

en: Your comment is awaiting moderation.
vi_VN: Bình luận của bạn đang đợi phản hồi.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
vi_VN: %1$s lúc %2$s

en: Post author
vi_VN: Tác giả bài viết

en: (Edit)
vi_VN: ( Chỉnh sửa)

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Bài viết mới hơn <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
vi_VN: <span class="meta-nav">&larr;</span> Bài viết cũ hơn

en: Post navigation
vi_VN: Điều hướng bài viết

en: Second Front Page Widget Area
vi_VN: Vùng widget trang chủ thứ 2

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
vi_VN: Xuất hiện khi sử dụng mẫu trang chủ tự chọn với một trang được thiết lập như trang số liệu chủ.

en: First Front Page Widget Area
vi_VN: Vùng Widget trang chủ đầu tiên

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
vi_VN: Xuất hiện trên các bài viết và các trang trừ mẫu trang chủ tự chọn với widget riêng.

en: Main Sidebar
vi_VN: Thanh bên chính

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
vi_VN: Trang %s

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
en: no-subset
vi_VN: không có bảng mã

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
vi_VN: bật

en: Primary Menu
vi_VN: Trình đơn cơ sở

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
vi_VN: Tự hào được phát triển từ %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
vi_VN: Nền tảng chia sẻ bài viết cá nhân

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Xem tất cả các bài viết của %s <span class="meta-nav">&rarr</span>

en: Featured post
vi_VN: Bài viết nổi bật

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
vi_VN: Rất tiếc, không tìm thấy kết quả nào. Có lẽ tìm kiếm sẽ mang lại một bài viết có liên quan.

en: Nothing Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Link
vi_VN: Liên kết

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: % Replies
vi_VN: % phản hồi

en: 1 Reply
vi_VN: 1 phản hồi

en: Leave a reply
vi_VN: Trả lời

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
vi_VN: Liên kết cứng tới %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Tiếp tục đọc <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
vi_VN: Không cho phép ghi chú.

en: Newer Comments &rarr;
vi_VN: Các bình luận mới hơn&rarr;

en: &larr; Older Comments
vi_VN: &larr; Những bình luận cũ hơn

en: Comment navigation
vi_VN: Điều hướng bình luận

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s bình luận về &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
vi_VN: Chuyên mục lưu trữ: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
vi_VN: Về %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ của tác giả: %s

en: Archives
vi_VN: Lưu trữ

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ thường niên: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ hàng tháng: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ hàng ngày: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi_VN: Có lẽ chũng tôi không thể thấy những gì bạn đang tìm kiếm. Bạn có thể dùng tìm kiếm.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
vi_VN: Ngại quá nhỉ?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
vi_VN: Nhóm quản trị WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwelve/
vi_VN: https://vi.wordpress.org/themes/twentytwelve/
