Themes - Twenty Twelve - en to uk_UA translation catalogue (72 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
uk_UA: Ця тема для WordPress повністю адаптивна і чудово виглядає на будь-якому пристрої. Її можливості включають шаблон головної сторіки з власними віджетами, необов’язковий шрифт відображення, стилізацію форматів записів як для головної сторінки, так і для одиночного виду, також є шаблон сторінки без бічної колонки. Зробіть її своєю, створивши користувацьке меню, зображення заголовку, та фон.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
uk_UA: Ваш коментар чекає схвалення. Це його попередній перегляд, коментар стане видимим для всіх після схвалення.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
uk_UA: Один коментар до &ldquo;%s&rdquo;

en: White
uk_UA: Біла

en: Light Gray
uk_UA: Світло-сіра

en: Medium Gray
uk_UA: Середньо-сіра

en: Dark Gray
uk_UA: Темно-сіра

en: Blue
uk_UA: Синя

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
uk_UA: Шаблон сторінки на всю ширину, без бічної колонки

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
uk_UA: Шаблон головної сторінки

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
uk_UA: Архіви позначок: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
uk_UA: На жаль, нічого не відповідає вашому пошуковому запиту. Будь ласка, спробуйте ще раз, змінивши ключові слова

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
uk_UA: Пошукові результати для: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
uk_UA: Готові опублікувати свій перший запис? <a href="%s">Почніть звідси</a>.

en: No posts to display
uk_UA: Немає записів для показу

en: Next &rarr;
uk_UA: Наступне &rarr;

en: &larr; Previous
uk_UA: &larr; Попереднє

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3: Attachment URL, 4: Image width in pixels, 5: Image height in pixels, 6: Post parent permalink, 7: Post parent title, 8: Post parent title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
uk_UA: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Опубліковано </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> з  <a href="%3$s" title="Посилання на повнорозмірне зображення">%4$s &times; %5$s</a> в галереї <a href="%6$s" title="%7$s" rel="gallery">%8$s</a>.

en: Skip to content
uk_UA: Перейти до вмісту

en: Menu
uk_UA: Меню

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
uk_UA: Цей запис оприлюднено %3$s<span class="by-author"> автором %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
uk_UA: Цей запис оприлюднено у %1$s о %3$s<span class="by-author"> автором %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
uk_UA: Цей запис оприлюднено у %1$s і позначено %2$s о %3$s <span class="by-author"> автором %4$s</span>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
uk_UA: Переглянути всі записи автора %s

en: Reply
uk_UA: Відповіcти

en: Your comment is awaiting moderation.
uk_UA: Ваш коментар очікує одобрення.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
uk_UA: %1$s о %2$s

en: Post author
uk_UA: Автор запису

en: (Edit)
uk_UA: (Редагувати)

en: Pingback:
uk_UA: Сповіщення:

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Новіші записи <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
uk_UA: <span class="meta-nav">&larr;</span> Старіші записи

en: Post navigation
uk_UA: Навігація по запису

en: Second Front Page Widget Area
uk_UA: Друга область віджетів головної сторінки

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
uk_UA: З’являється коли використовується необов’язковий шаблон головної сторінки та встановлена статична головна сторінка

en: First Front Page Widget Area
uk_UA: Перша область віджетів головної сторінки

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
uk_UA: З’являється на записах і сторінках, крім необов’язкового шаблону головної сторінки, який має свої власні віджети

en: Main Sidebar
uk_UA: Основна бічна колонка

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
uk_UA: Сторінка %s

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
en: no-subset
uk_UA: cyrillic

en: Primary Menu
uk_UA: Головне меню

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
uk_UA: Сайт працює на %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
uk_UA: Семантична персональна платформа оприлюднення

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Переглянути всі записи %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
uk_UA: Вибраний запис

en: Pages:
uk_UA: Сторінки:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
uk_UA: На жаль, результатів не знайдено. Можливо пошук допоможе знайти пов’язаний запис.

en: Nothing Found
uk_UA: Нічого не знайдено

en: Link
uk_UA: Посилання

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: % Replies
uk_UA: Відповідей: %

en: 1 Reply
uk_UA: 1 відповідь

en: Leave a reply
uk_UA: Залишити відповідь

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
uk_UA: Постійне посилання на %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Читати далі <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
uk_UA: Коментарі закриті.

en: Newer Comments &rarr;
uk_UA: Новіші коментарі &rarr;

en: &larr; Older Comments
uk_UA: &larr; Старіші коментарі

en: Comment navigation
uk_UA: Навігація по коментарях

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[0]: %1$s коментар до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[1]: %1$s коментарі до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[2]: %1$s коментарів до &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
uk_UA: Архіви категорій: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
uk_UA: Про %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
uk_UA: Архіви авторів: %s

en: Archives
uk_UA: Архіви

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
uk_UA: Річні архіви: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
uk_UA: Місячні архіви: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
uk_UA: Денні архіви: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
uk_UA: Схоже, що не вдалося знайти те, що ви шукаєте. Можливо допоможе пошук.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
uk_UA: Це щось неприємне, чи не так?

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
uk_UA: Команда WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwelve/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/themes/twentytwelve/
