Themes - Twenty Twelve - en to tr translation catalogue (67 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
tr: WordPress 2012 teması herhangi bir cihaz üzerinde harika görünür ve tam olarak uyumlu bir temadır. Özellikleri; kendi bileşenleri ile bir ön sayfa şablonu, isteğe bağlı yazı tipi, indeks ve yazı görünümleri için stil formatları, ve isteğe bağlı bir yan menüsüz sayfa şablonu bulunmaktadır. Bir özel menü, başlık görseli ve arka plan ile gönlünüzce özelleştirin.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; hakkında bir yorum

en: White
tr: Beyaz

en: Light Gray
tr: Açık gri

en: Medium Gray
tr: Orta gri

en: Dark Gray
tr: Koyu gri

en: Blue
tr: Mavi

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
tr: Ön sayfa şablonu

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
tr: Etiket arşivi: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüm, arama kriterlerinizle örtüşen sonuç bulunamadı. Farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? <a href="%s">Buradan başlayın</a>.

en: No posts to display
tr: Gösterilecek yazı yok

en: Next &rarr;
tr: Sonraki &arr;

en: &larr; Previous
tr: &larr; Önceki

en: Skip to content
tr: İçeriğe atla

en: Menu
tr: Menü

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
tr: Bu yazı %3$s kategorisine <span class="by-author">%4$s</span> tarafından gönderildi.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
tr: Bu yazı %1$s kategorisine %3$s tarihinde<span class="by-author"> %4$s</span> tarafından gönderildi.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
tr: %1$s içinde %2$s etiketleriyle %3$s tarihinde <span class="by-author">%4$s</span> tarafınadan gönderildi.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazıları görüntüle

en: Reply
tr: Cevapla

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
tr: %1$s, %2$s

en: Post author
tr: Yazar

en: (Edit)
tr: (Düzenle)

en: Pingback:
tr: Geri izleme:

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Yeni yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eski yazılar

en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Second Front Page Widget Area
tr: İkinci ön sayfa bileşen alanı

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
tr: Sadece isteğe bağlı ön sayfa şablonu statik ön sayfa olarak kullanıldığında görünür.

en: First Front Page Widget Area
tr: İlk ön sayfa bileşen alanı

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
tr: Sayfalar ve yazılarda görünür fakat kendine ait bileşenlere sahip isteğe bağlı ön sayfa şablonlarında görünmez.

en: Main Sidebar
tr: Birincil yan sütun

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
tr: Sayfa %s

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
tr: açık

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Semantic Personal Publishing Platform
tr: Anlamlı kişisel yayınlama platformu

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s tarafından yazılan yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
tr: Öne çıkarılan yazı

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
tr: Üzgünüz, fakat hiç sonuç bulunamadı. Belki arama kutusunu kullanarak ilişkili bir yazı bulabilirsiniz.

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Edit
tr: Düzenle

en: % Replies
tr: % Yanıt

en: 1 Reply
tr: 1 Yanıt

en: Leave a reply
tr: Bir Cevap Yazın

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
tr: %s için kalıcı bağlantı

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni yorumlar &arr;

en: &larr; Older Comments
tr: &arr; Eski yorumlar

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; hakkında %1$s yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; hakkında %1$s yorum

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
tr: Kategori arşivi: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
tr: %s hakkında

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
tr: Yazar arşivleri: %s

en: Archives
tr: Arşiv

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık arşivler: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık arşivler: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
tr: Günlük arşivler: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
tr: Biraz utanç verici, değil mi?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
