Themes - Twenty Twelve - en to th translation catalogue (69 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
th: ธีม 2012 สำหรับเวิร์ดเพรสนั้นเป็นธีมที่ตอบสนองเต็มรูปแบบ  และดูดีมากบนทุกอุปกรณ์  คุณสมบัติของมันรวมถึงเทมเพลตหน้าแรกที่มีวิดเจ็ตของตัวเอง  ทางเลือกการแสดงตัวอักษร  รูปแบบสำหรับชนิดเรื่องทั้งในหน้าหลักและหน้าแยก  และตัวเลือกหน้าเทมเพลตไม่มีแถบด้านข้าง  สร้างรูปแบบของคุณเองด้วย  เมนู  รูปภาพส่วนหัวและพื้นหลังที่คุณปรับแต่งเอง

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
th: ความคิดเห็นของคุณอยู่ระหว่างการพิจารณา นี่เป็นหน้าตัวอย่าง  ความเห็นของคุณจะปรากฏหลังจากได้รับการอนุมัติ

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
th: หนึ่งความคิดเห็นเกี่ยวกับ &ldquo;%s&rdquo;

en: White
th: สีขาว

en: Light Gray
th: สีเทาอ่อน

en: Medium Gray
th: สีเทากลาง

en: Dark Gray
th: สีเทาเข้ม

en: Blue
th: สีน้ำเงิน

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
th: เทมเพลตหน้าเต็มความกว้าง  ไม่มีแถบด้านข้าง

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
th: เทมเพลตหน้าแรก

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
th: คลังเก็บป้ายกำกับ: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
th: ขอโทษครับ แต่ไม่มีสิ่งใดตรงกับคำที่คุณใช้ค้น  โปรดลองอีกครั้งด้วยคำอื่นที่ต่างออกไป

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
th: ผลลัพท์การค้นหาสำหรับ: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
th: พร้อมที่จะเผยแพร่เรื่องแรกของคุณหรือไม่? <a href="%s">เริ่มต้นได้ที่นี่</a>

en: No posts to display
th: ไม่มีเรื่องที่จะแสดง

en: Next &rarr;
th: ต่อไป &rarr;

en: &larr; Previous
th: &larr; ก่อนหน้า

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3: Attachment URL, 4: Image width in pixels, 5: Image height in pixels, 6: Post parent permalink, 7: Post parent title, 8: Post parent title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
th: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">เผยแพร่ </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> ที่ <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> ใน <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Skip to content
th: ข้ามไปยังเนื้อหา

en: Menu
th: เมนู

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
th: ข้อความนี้ถูกเขียนบน %3$s<span class="by-author"> โดย %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
th: ข้อความนี้ถูกเขียนใน %1$s บน %3$s<span class="by-author"> โดย %4$s</span>

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
th: ข้อความนี้ถูกเขียนใน %1$s และติดป้ายกำกับ %2$s บน %3$s<span class="by-author"> โดย %4$s</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
th: ดูเรื่องทั้งหมดของ %s

en: Reply
th: ตอบกลับ

en: Your comment is awaiting moderation.
th: ความเห็นของคุณกำลังรอคอยการตรวจสอบ

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
th: %1$s ที่ %2$s

en: Post author
th: ผู้เขียนเรื่อง

en: (Edit)
th: (แก้ไข)

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
th: เรื่องที่ใหม่กว่า <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
th: <span class="meta-nav">&larr;</span> เรื่องที่เก่ากว่า

en: Post navigation
th: เมนูนำทางเรื่อง

en: Second Front Page Widget Area
th: พื้นที่วิดเจ็ตที่สองในหน้าแรก

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
th: ปรากฎเมื่อมีการใช้เทมเพลตทางเลือกหน้าแรกพร้อมหน้าที่ตั้งให้ปักหมุดหน้าแรก

en: First Front Page Widget Area
th: พื้นที่วิดเจ็ตที่หนึ่งในหน้าแรก

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
th: ปรากฎบนเรื่องและหน้ายกเว้นเทมเพลตทางเลือกหน้าแรก  ซึ่งจะมีวิดเจ็ตของมันเอง

en: Main Sidebar
th: ด้านข้างหลัก

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
th: หน้า %s

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
th: เปิดใช้

en: Primary Menu
th: เมนูหลัก

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
th: ภูมิใจนำเสนอโดย %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
th: แพลตฟอร์มการเผยแพร่ความหมายส่วนบุคคล

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
th: ดูเรื่องทั้งหมดโดย %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
th: เรื่องเด่น

en: Pages:
th: หน้า:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
th: ขอโทษครับ แต่ไม่มีผลลัพท์ที่ต้องการ บางทีการค้นหาจะช่วยหาเรื่องที่เกี่ยวข้องได้

en: Nothing Found
th: ไม่พบสิ่งใด

en: Link
th: ลิงก์

en: Edit
th: แก้ไข

en: % Replies
th: % ความคิดเห็น

en: 1 Reply
th: 1 ความคิดเห็น

en: Leave a reply
th: ใส่ความเห็น

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
th: ลิงก์ถาวรไป %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
th: อ่านเพิ่มเติม <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
th: ความเห็นถูกปิด

en: Newer Comments &rarr;
th: ความเห็นที่ใหม่กว่า &rarr;

en: &larr; Older Comments
th: &larr; ความเห็นที่เก่ากว่า

en: Comment navigation
th: เมนูนำทางความเห็น

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
th[0]: %1$s ความคิดเห็นเกี่ยวกับ &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
th: คลังเก็บหมวดหมู่: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
th: เกี่ยวกับ %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
th: คลังเก็บผู้เขียน: %s

en: Archives
th: คลังเก็บ

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
th: คลังเก็บแบบปี: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
th: คลังเก็บรายเดือน: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
th: คลัีงเก็บรายวัน: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
th: ดูเหมือนว่าเราไม่มีสิ่งที่คุณกำลังหาอยู่  บางทีคำสั่งค้นหาอาจช่วยคุณได้

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
th: นี่เป็นสิ่งน่าละอายนัก  ใช่รึไม่?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
th: ทีมงานเวิร์ดเพรสไทย
