Themes - Twenty Twelve - en to pt translation catalogue (63 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
pt: O tema de 2012 para WordPress é adaptável e fica bem em qualquer dispositivo. Inclui um template de página inicial com widgets próprios, um tipo de letra opcional, estilos para os formatos de artigos tanto individuais como em lista e um template opcional de página sem barra lateral. Torne-o seu com menus personalizados, imagens de cabeçalho e de fundo.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pt: Um comentário em &ldquo;%s&rdquo;

en: White
pt: Branco

en: Blue
pt: Azul

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
pt: Largura total, sem barra lateral

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
pt: Página inicial

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo de etiquetas: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt: Pedimos desculpa, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor volte a tentar com palavras-chave diferentes.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pt: Resultados da Pesquisa por: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pt: Pronto para publicar o seu primeiro artigo? <a href="%s">Comece aqui</a>.

en: No posts to display
pt: Nenhum artigo para mostrar

en: Next &rarr;
pt: Seguinte &rarr;

en: &larr; Previous
pt: &larr; Anterior

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pt: Publicado a %3$s<span class="by-author"> por %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pt: Publicado em %1$s a %3$s<span class="by-author"> por %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pt: Publicado em %1$s com a(s) etiqueta(s) %2$s a %3$s<span class="by-author"> por %4$s</span>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: Reply
pt: Responder

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: Post author
pt: Autor do artigo

en: (Edit)
pt: (Editar)

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Artigos mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Artigos mais antigos

en: Post navigation
pt: Navegação de artigos

en: Second Front Page Widget Area
pt: 2ª área de widgets da página inicial

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
pt: Aparece quando usa o template opcional de página inicial com uma página definida como página inicial estática

en: First Front Page Widget Area
pt: 1ª área de widgets da página inicial

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
pt: Aparece em artigos e páginas, excepto no template opcional de página inicial, que usa os seus próprios widgets

en: Main Sidebar
pt: Barra lateral principal

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
pt: Página %s

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
pt: ligado

en: Primary Menu
pt: Menu primário

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
pt: Plataforma Semântica de Publicação Pessoal

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Ver todos os posts de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
pt: Artigo em destaque

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
pt: Não foram encontrados resultados. Talvez uma pesquisa ajude a encontrar um artigo relacionado.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Link
pt: Ligação

en: Edit
pt: Editar

en: % Replies
pt: % respostas

en: 1 Reply
pt: 1 resposta

en: Leave a reply
pt: Deixar uma resposta

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
pt: Ligação permanente para %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar a ler <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários Mais Antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da Categoria: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
pt: Sobre %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
pt: Aquivos por Autor: %s

en: Archives
pt: Arquivo

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivo anual: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivo mensal: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
pt: Arquivo diário: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procurava. Talvez uma pesquisa ajude.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
pt: Isto é um pouco embaraçoso, não?

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress
