Themes - Twenty Twelve - en to nl translation catalogue (68 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
nl: Het 2012 thema voor WordPress is een volledig responsive thema wat er op elk apparaat goed uit ziet. Kenmerken zijn een hoofdpagina template met eigen widgets, een optioneel font, stijling voor post formats op zowel overzichts- als single pagina&#39;s en een optionele template zonder sidebar. Maak het thema je eigen door een aangepast menu, header afbeelding en achtergrond te gebruiken.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
nl: Je reactie is in afwachting van moderatie. Dit is een voorbeeld; je reactie wordt zichtbaar nadat deze is goedgekeurd.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nl: Eén gedachte op &ldquo;%s&rdquo;

en: White
nl: Wit

en: Light Gray
nl: Licht grijs

en: Medium Gray
nl: Medium grijs

en: Dark Gray
nl: Donker grijs

en: Blue
nl: Blauw

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
nl: Volledige breedte pagina template, geen sidebar

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
nl: Homepage sjabloon

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
nl: Tagarchief: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
nl: Helaas, geen resultaten voldeden aan de zoekcriteria. Probeer het opnieuw met andere zoekwoorden.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%s">Hier kan je starten</a>.

en: No posts to display
nl: Geen berichten om te tonen

en: Next &rarr;
nl: Volgende &rarr;

en: &larr; Previous
nl: &larr; Vorige

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3: Attachment URL, 4: Image width in pixels, 5: Image height in pixels, 6: Post parent permalink, 7: Post parent title, 8: Post parent title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
nl: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Gepubliceerd </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link naar de volledige grootte van de afbeelding">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Ga terug naar %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.

en: Skip to content
nl: Spring naar inhoud

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
nl: Dit bericht werd geplaatst op %3$s<span class="by-author"> door %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
nl: Dit bericht werd geplaatst in %1$s op %3$s<span class="by-author"> door %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
nl: Dit bericht werd geplaatst in %1$s en getagged met %2$s op %3$s<span class="by-author"> door %4$s</span>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
nl: Alle berichten tonen van %s

en: Reply
nl: Beantwoorden

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Je reactie is in afwachting van moderatie.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
nl: %1$s om %2$s

en: Post author
nl: Bericht auteur

en: (Edit)
nl: (bewerken)

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Nieuwere berichten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Oudere berichten

en: Post navigation
nl: Berichtnavigatie

en: Second Front Page Widget Area
nl: Tweede widgetgebied hoofdpagina

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
nl: Verschijnt wanneer de optionele voorpaginasjabloon gebruikt wordt met een pagina ingesteld als statische voorpagina

en: First Front Page Widget Area
nl: Eerste widgetgebied homepagina

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
nl: Verschijnt op berichten en pagina&#39;s behalve op het optionele voorpaginasjabloon, welke eigen widgets heeft

en: Main Sidebar
nl: Hoofd sidebar

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
nl: Pagina %s

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
nl: aan

en: Primary Menu
nl: Primair menu

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
nl: Ondersteund door %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
nl: 'Semantic Personal Publishing Platform'

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Bekijk alle berichten van %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
nl: Uitgelicht bericht

en: Pages:
nl: Pagina&#39;s:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
nl: Helaas, er zijn geen resultaten gevonden. Misschien helpt zoeken je om een gerelateerd bericht te vinden.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Edit
nl: Bewerken

en: % Replies
nl: % reacties

en: 1 Reply
nl: 1 reactie

en: Leave a reply
nl: Geef een reactie

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
nl: Permalink naar %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Lees verder <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Newer Comments &rarr;
nl: Nieuwere reacties &rarr;

en: &larr; Older Comments
nl: &larr; Oudere reacties

en: Comment navigation
nl: Reactienavigatie

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: %1$s gedachte op &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachten over &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
nl: Categoriearchief: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
nl: Over %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
nl: Auteursarchief: %s

en: Archives
nl: Archieven

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
nl: Jaarlijks archief: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
nl: Maandelijks archief: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
nl: Dagelijks archief: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat we niet kunnen vinden waar je naar zoekt. Misschien kun je er naar zoeken.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
nl: Dit is een beetje genant, nietwaar?.

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
nl: https://nl.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nl: het WordPressteam
