Themes - Twenty Twelve - en to it translation catalogue (67 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
it: Il tema di WordPress per il 2012 è un tema adattabile che viene visualizzato perfettamente su ogni device. Le sue funzionalità includono un template per la pagina iniziale con widget dedicati, un sistema per la scelta del font da utilizzare, stili per i formati degli articoli sia negli indici che nelle viste singole ed un template di pagina opzionale senza barra laterale. Rendilo tuo con un menu personalizzato ed una immagine per la testa e per lo sfondo.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione. Questa è un'anteprima; il tuo commento sarà visibile dopo esser stato approvato.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
it: Un pensiero su &ldquo;%s&rdquo;

en: White
it: Bianco

en: Light Gray
it: Grigio chiaro

en: Medium Gray
it: Grigio medio

en: Dark Gray
it: Grigio scuro

en: Blue
it: Blu

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
it: Pagina a larghezza piena, nessuna barra laterale

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
it: Template della pagina iniziale

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
it: Archivi tag: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
it: Siamo spiacenti ma non è disponibile alcun elemento corrispondente ai criteri di ricerca inseriti. Riprovare con parole chiave diverse.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
it: Pronti per la pubblicazione del primo articolo? <a href="%s">Iniziare da qui</a>.

en: No posts to display
it: Nessun articolo da visualizzare

en: Next &rarr;
it: Prossimo &rarr;

en: &larr; Previous
it: &larr; Precedente

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3: Attachment URL, 4: Image width in pixels, 5: Image height in pixels, 6: Post parent permalink, 7: Post parent title, 8: Post parent title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
it: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Pubblicato </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> alle <a href="%3$s" title="Link all'immagine a grandezza naturale">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Vai a %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.

en: Skip to content
it: Vai al contenuto

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
it: Questo articolo &egrave; stato pubblicato il %3$s<span class="by-author"> da %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
it: Questo articolo è stato pubblicato in %1$s il %3$s<span class="by-author"> da %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
it: Questo articolo è stato pubblicato in %1$s e taggato come %2$s il %3$s<span class="by-author"> da %4$s</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti gli articoli di %s

en: Reply
it: Rispondi

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: Post author
it: Autore articolo

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Articoli più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articoli più vecchi

en: Post navigation
it: Navigazione articolo

en: Second Front Page Widget Area
it: Seconda area widget pagina iniziale

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
it: Sembra che tu stia usando il template di pagina iniziale opzionale con una pagina impostata come Pagina statica iniziale

en: First Front Page Widget Area
it: Prima area widget pagina iniziale

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
it: Appare negli articoli e nelle pagine ad eccezione del template della Pagina principale che ha i propri widget

en: Main Sidebar
it: Barra laterale principale

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
it: Pagina %s

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
en: no-subset
it: nessun-subset

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: Semantic Personal Publishing Platform
it: Piattaforma personale di pubblicazione semantica

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Visualizza tutti gli articoli di %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
it: Articolo in evidenza

en: Pages:
it: Pagine:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
it: Ci spiace, ma non è stato trovato alcun risultato. Forse una ricerca potrebbe aiutarti a trovare un articolo correlato.

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: Edit
it: Modifica

en: % Replies
it: % Repliche

en: 1 Reply
it: 1 Replica

en: Leave a reply
it: Lascia una risposta

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
it: Permalink a %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Continua a leggere<span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti meno recenti

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s pensiero su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s pensieri su &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
it: Archivi categoria: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
it: Informazioni su %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
it: Archivi autore: %s

en: Archives
it: Archivi

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
it: Archivi annuali: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
it: Archivio mensile:%s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
it: Archivi giornalieri: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Non riusciamo a trovare quello che cerchi. Forse eseguire una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
it: Questo è leggermente imbarazzante, non è vero?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: il team di WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwelve/
it: https://it.wordpress.org/themes/twentytwelve/
