Themes - Twenty Twelve - en to id translation catalogue (60 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
id: Tema 2012 untuk WordPress adalah tema yang sepenuhnya responsif yang terlihat indah di semua perangkat. Fitur-fiturnya meliputi templat halaman depan dengan widget khusus, tampilan huruf opsional, penggayaan untuk format tulisan baik indeks dan tampilan tunggal, dan templat halaman tanpa bilah sisi. Buat sesuai keinginan Anda dengan menu tersuai, gambar tajuk, dan latar belakang tersuai.

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
id: Templat halaman dengan lebar penuh, tanpa bilah sisi

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
id: Templat Halaman Depan

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
id: Arsip Tag: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang sesuai dengan kriteria pencarian Anda. Mohon coba lagi dengan kata kunci yang lain.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
id: Hasil Pencarian untuk: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
id: Siap untuk menerbitkan tulisan pertamamu? <a href="%s">Mulai di sini</a>.

en: No posts to display
id: Tidak ada tulisan untuk ditampilkan

en: Next &rarr;
id: Selanjutnya &rarr;

en: &larr; Previous
id: &larr; Sebelumnya

en: Skip to content
id: Langsung ke isi

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
id: Entri ini ditulis pada %3$s<span class="by-author"> oleh %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
id: Entri ini ditulis di %1$s pada %3$s<span class="by-author"> oleh %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
id: Entri ini ditulis di %1$s dan ber-tag %2$s pada %3$s<span class="by-author"> oleh %4$s</span>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
id: Lihat semua tulisan oleh %s

en: Reply
id: Balas

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar Anda menunggu moderasi.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
id: %1$s pukul %2$s

en: Post author
id: Penulis

en: (Edit)
id: (Sunting)

en: Pingback:
id: Ping-balik:

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Tulisan lebih baru <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
id: <span class="meta-nav">&larr;</span> Tulisan lebih lama

en: Post navigation
id: Navigasi Tulisan

en: Second Front Page Widget Area
id: Area Widget Halaman Utama Kedua

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
id: Tampak ketika menggunakan templat Halaman Depan opsional dengan sebuah halaman diatur sebagai Halaman Depan Statik

en: First Front Page Widget Area
id: Area Widget Halaman Utama Pertama

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
id: Tampak pada tulisan dan halaman kecuali templat Halaman Depan opsional, yang sudah memiliki widgetnya tersendiri

en: Main Sidebar
id: Bilah Sisi Utama

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
id: Laman %s

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
id: aktif

en: Primary Menu
id: Menu Utama

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
id: Dengan bangga bertenaga %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
id: Platform Penerbitan Semantik Pribadi

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Tampilkan semua tulisan oleh %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
id: Tulisan Terfitur

en: Pages:
id: Laman:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
id: Maaf, tapi tidak ada hasil pencarian. Mungkin pencarian dapat menemukan tulisan yang terkait.

en: Nothing Found
id: Tidak Ditemukan

en: Link
id: Tautan

en: Edit
id: Sunting

en: % Replies
id: % Balasan

en: 1 Reply
id: 1 Balasan

en: Leave a reply
id: Tinggalkan Balasan

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
id: Permalink untuk %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Lanjutkan membaca <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Newer Comments &rarr;
id: Komentar Lebih Baru &rarr;

en: &larr; Older Comments
id: &larr; Komentar Lama

en: Comment navigation
id: Navigasi komentar

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
id: Arsip Kategori: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
id: Tentang %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
id: Arsip Penulis: %s

en: Archives
id: Arsip

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
id: Arsip Tahunan: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
id: Arsip Bulanan: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
id: Arsip Harian: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
id: Rupanya kami tidak dapat menemukan hal yang sedang Anda cari. Cobalah pada pencarian.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
id: Ini agak memalukan, bukan?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress
