Themes - Twenty Thirteen - en to uk_UA translation catalogue (72 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
uk_UA: Тема 2013 року для WordPress знову відкриває для нас ведення блогу, надаючи повний набір форматів записів, кожен з яких чудово відображається у своєму неповторному стилі. Дизайн рясніє ретельно підібраними елементами, починаючи з яскравої колірної схеми і відповідних зображень заголовка, красивої типографії та іконок, а також гнучкої розмітки, яка чудово виглядає на будь-яких пристроях, великих і маленьких.

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
uk_UA: Один коментар до &ldquo;%s&rdquo;

en: Off-white
uk_UA: Не біла

en: Beige
uk_UA: Бежева

en: Light Brown
uk_UA: Світло-коричнева

en: Medium Brown
uk_UA: Середньо-коричнева

en: Dark Brown
uk_UA: Темно-коричнева

en: White
uk_UA: Біла

en: Yellow
uk_UA: Жовта

en: Light Orange
uk_UA: Світло-помаранчева

en: Medium Orange
uk_UA: Середньо-помаранчева

en: Red
uk_UA: Червона

en: Dark Gray
uk_UA: Темно-сіра

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
uk_UA: Архів формату &laquo;%s&raquo;

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
uk_UA: Архів теґу:  %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
uk_UA: Результати пошуку для фрази: %s

[ctx: header image description]
en: Star
uk_UA: Зірка

[ctx: header image description]
en: Diamond
uk_UA: Ромб

[ctx: header image description]
en: Circle
uk_UA: Круг

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
uk_UA: Тема Twenty Thirteen вимагає WordPress 3.6 або вище. У вас версія %s. Будь ласка, оновіть WordPress і спробуйте ще раз.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Наступне <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
uk_UA: <span class="meta-nav">&larr;</span> Попередня

en: Full resolution
uk_UA: Повний розмір

en: Link to full-size image
uk_UA: Посилання на оригінальне зображення

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3, Parent permalink, 4, Post title, 5: Post title.
en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Go to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
uk_UA: <span class="attachment-meta">Опубліковано <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> в <a href="%3$s" title="галереї (перейти) %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>

en: Skip to content
uk_UA: Перейти до контенту

en: Menu
uk_UA: Меню

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
uk_UA: Посилання до %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
uk_UA: %1$s від %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
uk_UA: Подивитися всі записи автора %s

en: Sticky
uk_UA: Липучка

en: Post navigation
uk_UA: Навігація по запису

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Наступні записи <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
uk_UA: <span class="meta-nav">&larr;</span> Попередні записи

en: Posts navigation
uk_UA: Навігація по записах

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
uk_UA: Відображається на записах і сторінках в бічній колонці.

en: Secondary Widget Area
uk_UA: Другий регіон віджетів

en: Appears in the footer section of the site.
uk_UA: Відображається в нижній частині сайту.

en: Main Widget Area
uk_UA: Основна область віджетів

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
uk_UA: Сторінка %s

[ctx: Bitter font: on or off]
en: on
uk_UA: off

en: Navigation Menu
uk_UA: Меню навігації

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
uk_UA: Сайт працює на %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
uk_UA: Інформацію на запит знайти не вдалося. Можливо, буде корисний пошук по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
uk_UA: Вибачте, за вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте інші ключові слова.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
uk_UA: Готові опублікувати свій перший запис? <a href="%s">Почніть звідси</a>.

en: Nothing Found
uk_UA: Нічого не знайдено

en: View all % comments
uk_UA: Коментарі (%)

en: One comment so far
uk_UA: 1 коментар

en: Leave a comment
uk_UA: Залишити коментар

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Pages:
uk_UA: Сторінки:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Продовжувати читання %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
uk_UA: Коментарі закриті.

en: Newer Comments &rarr;
uk_UA: Новіші коментарі &rarr;

en: &larr; Older Comments
uk_UA: &larr; Старіші коментарі

en: Comment navigation
uk_UA: Навігація по коментарях

[ctx: comments title]
note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[0]: %2$s: %1$s коментар
uk_UA[1]: %2$s: %1$s коментаря
uk_UA[2]: %2$s: %1$s коментарів

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
uk_UA: Архів категорії: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
uk_UA: Всі записи автора %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Переглянути всі публікації від %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
uk_UA: Про автора %s

en: Archives
uk_UA: Архіви

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
uk_UA: Архів за рік: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
uk_UA: Архів за місяць: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
uk_UA: Архів за день: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
uk_UA: За даною адресою нічого не знайдено. Спробуйте скористатися пошуком.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
uk_UA: Погана новина

en: Not Found
uk_UA: Не знайдено

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
uk_UA: Команда WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentythirteen/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/themes/twentythirteen/
