Themes - Twenty Thirteen - en to pt translation catalogue (56 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
pt: O tema 2013 leva-nos de volta ao blog, com uma gama completa de formatos de artigos, cada um apresentado de forma única. Tem muitos pormenores de design, com um esquema de cores vibrante e imagens de cabeçalho correspondentes, tipografia cuidada e um layout flexível, adaptado a qualquer tamanho de dispositivo.

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
pt: Arquivo de %s

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo de etiquetas: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pt: Resultados da Pesquisa por: %s

[ctx: header image description]
en: Star
pt: Estrela

[ctx: header image description]
en: Diamond
pt: Diamante

[ctx: header image description]
en: Circle
pt: Círculo

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt: O tema Twenty Thirtenn necessita da versão 3.6 do WordPress, no mínimo. A sua versão é a %s. Por favor actualize a sua instalação e tente novamente.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Seguinte <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anterior

en: Full resolution
pt: Máxima resolução

en: Link to full-size image
pt: Ligação à imagem no tamanho real

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
pt: Ligação permanente para %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: Sticky
pt: Fixo

en: Post navigation
pt: Navegação de artigos

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Artigos mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Artigos mais antigos

en: Posts navigation
pt: Navegação de artigos

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
pt: Aparece em artigos e páginas, na barra lateral

en: Secondary Widget Area
pt: A área secundária de widgets

en: Appears in the footer section of the site.
pt: Aparece no rodapé do site

en: Main Widget Area
pt: Área primária de widgets

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
pt: Página %s

[ctx: Bitter font: on or off]
en: on
pt: desligado

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
en: on
pt: ligado

en: Navigation Menu
pt: Menu de navegação

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procurava. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
pt: Pedimos desculpa, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor volte a tentar com palavras-chave diferentes.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: View all % comments
pt: Ver todos os % comentários

en: One comment so far
pt: Um comentário até agora

en: Leave a comment
pt: Deixe o seu comentário

en: Edit
pt: Editar

en: Pages:
pt: Páginas:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar a ler%s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários Mais Antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da Categoria: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
pt: Todos os artigos de %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Ver todos os posts de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
pt: Sobre %s

en: Archives
pt: Arquivo

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivo anual: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivo mensal: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
pt: Arquivo diário: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que nada foi encontrado neste sítio. Talvez uma pesquisa ajude.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
pt: Isto é um pouco embaraçoso, não?

en: Not Found
pt: Não Encontrado

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress
