Themes - Twenty Sixteen - en to uk_UA translation catalogue (91 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
uk_UA: Twenty Sixteen це сучасний погляд на популярну структуру WordPress — горизонтальний заголовок сайту з необов’язковою правою бічною колонкою, що ідеально працює для блогів і сайтів. Тема має користувацькі параметри кольору з чудовими схемами кольорів за замовчуванням, гармонійну адаптивну сітку, та відполіровану кожну деталь.

en: Pre-Order Now
uk_UA: Попереднє замовлення

en: My new book “Twenty Sixteen” is available for pre-order.
uk_UA: Моя нова книга «Двадцять шістнадцять» доступна для попереднього замовлення.

en: Call to Action
uk_UA: Заклик до дії

en: — Takashi Irie
uk_UA: — Сергій Ковалець

en: Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
uk_UA: Twenty Sixteen зробить ваш WordPress красивим на будь-якому пристрої.

en: Large Blockquote
uk_UA: Велика цитата

en: The theme features a harmonious fluid grid using a mobile-first approach. The layout is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar.
uk_UA: Розмітка теми представляє собою гармонійну плавну сітку, орієнтовану в першу чергу на мобільні пристрої. Це новий сучасний погляд на горизонтальну шапку з додатковою правою бічною колонкою.

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of its custom color options and beautiful default color schemes.
uk_UA: Twenty Sixteen зробить ваш сайт WordPress красивим на будь-якому пристрої. Скористайтеся перевагами настроюваних колірних параметрів, збалансованих колірних схем за замовчуванням.

en: Big Title with Two Columns Text
uk_UA: Великий заголовок з текстом в дві колонки

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of custom color options, beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail.
uk_UA: Twenty Sixteen зробить ваш сайт WordPress красивим на будь-якому пристрої. Скористайтеся перевагами настроюваних колірних параметрів, збалансованих колірних схем за замовчуванням, гармонійної плавності сітки з використанням підходу, орієнтованого в першу чергу на мобільні пристрої, і бездоганною відточеністю кожної деталі.

en: Twenty Sixteen is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar. It works perfectly for WordPress websites and blogs.
uk_UA: Тема Twenty Sixteen - це сучасний погляд на горизонтальну шапку з додатковою правою бічною панеллю. Вона відмінно підходить для сайтів і блогів.

en: Large heading with short description
uk_UA: Великий заголовок з коротким описом

en: Bright Red
uk_UA: Яскраво-червона

en: Dark Red
uk_UA: Темно-червона

en: Medium Brown
uk_UA: Середньо-коричнева

en: Dark Brown
uk_UA: Темно-коричнева

en: Light Blue
uk_UA: Світло-блакитна

en: Bright Blue
uk_UA: Яскраво-блакитна

en: Blue Gray
uk_UA: Блакитно-сіра

en: White
uk_UA: Біла

en: Light Gray
uk_UA: Світло-сіра

en: Medium Gray
uk_UA: Середньо-сіра

en: Dark Gray
uk_UA: Темно-сіра

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
uk_UA: Продовжити читання<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Post title.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
uk_UA: Редагувати<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
uk_UA: Червоний

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
uk_UA: Один коментар для &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
uk_UA: Шукати

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
uk_UA: Пошук&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
uk_UA: Пошук за запитом:

en: Footer Social Links Menu
uk_UA: Меню соціальних посилань підвалу

en: Footer Primary Menu
uk_UA: Головне меню підвалу

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
uk_UA: Додайте сюди віджети для показу в бічній колонці.

en: Featured
uk_UA: Пов`язане

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
uk_UA: Схоже, що не вдалося знайти те, що ви шукаєте. Можливо допоможе пошук.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
uk_UA: Вибачте, але за вашим пошуковим запитом нічого не знайдено. Будь ласка, спробуйте інші ключові слова.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
uk_UA: Готові опублікувати свій перший запис? <a href="%1$s">Почніть звідси</a>.

en: Nothing Found
uk_UA: Нічого не знайдено

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
uk_UA: Переглянути всі записи автора %s

en: Author:
uk_UA: Автор:

en: Previous post:
uk_UA: Попередній запис:

en: Previous
uk_UA: Назад

en: Next post:
uk_UA: Наступний запис:

en: Next
uk_UA: Вперед

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
uk_UA: Пошукові результати для: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
uk_UA: Позначки

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
uk_UA: Категорії

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
uk_UA: Оприлюднено

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
uk_UA: Залишити коментар<span class="screen-reader-text"> до %s</span>

[ctx: Used before post format.]
en: Format
uk_UA: Формат

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
uk_UA: Автор

en: Yellow
uk_UA: Жовтий

en: Gray
uk_UA: Сірий

en: Dark
uk_UA: Темна

en: Default
uk_UA: За замовчуванням

en: Secondary Text Color
uk_UA: Колір другорядного тексту

en: Main Text Color
uk_UA: Колір основного тексту

en: Link Color
uk_UA: Колір посилань

en: Page Background Color
uk_UA: Колір фону сторінки

en: Base Color Scheme
uk_UA: Основна кольорова схема

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
uk_UA: Twenty Sixteen вимагає щонайменше WordPress версії 4.4. У вас версія %s. Будь ласка, оновіть версію та спробуйте ще раз.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
uk_UA: <span class="meta-nav">Оприлюднено в</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
uk_UA: Повний розмір

en: Pages:
uk_UA: Сторінки:

en: Next Image
uk_UA: Наступне зображення

en: Previous Image
uk_UA: Попереднє зображення

en: Menu
uk_UA: Меню

en: Skip to content
uk_UA: Перейти до вмісту

en: collapse child menu
uk_UA: згорнути підменю

en: expand child menu
uk_UA: розгорнути підменю

[ctx: Inconsolata font: on or off]
en: on
uk_UA: off

[ctx: Montserrat font: on or off]
en: on
uk_UA: off

[ctx: Merriweather font: on or off]
en: on
uk_UA: off

en: Content Bottom 2
uk_UA: Низ вмісту 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
uk_UA: З’являється унизу вмісту на записах і сторінках.

en: Content Bottom 1
uk_UA: Низ вмісту 1

en: Sidebar
uk_UA: Бічна колонка

en: Social Links Menu
uk_UA: Меню соціальних посилань

en: Primary Menu
uk_UA: Головне меню

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
uk_UA: Сайт працює на %s

en: Comments are closed.
uk_UA: Коментарі закриті.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[0]: %1$s коментар для &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[1]: %1$s коментаря для &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[2]: %1$s коментарів для &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
uk_UA: Сторінка

en: Next page
uk_UA: Наступна сторінка

en: Previous page
uk_UA: Попередня сторінка

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
uk_UA: Схоже, що за цією адресою нічого не знайдено. Можливо, варто спробувати скористатися пошуком?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
uk_UA: Отакої! Цю сторінку не знайдено.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
uk_UA: Команда WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/themes/twentysixteen/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/
