Themes - Twenty Sixteen - en to th translation catalogue (66 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
th: Twenty Sixteen นั้นทันสมัยและใช้รูปแบบที่ได้รับความนิยมที่สุด — เส้นแบ่งแนวนอนพร้อมด้วยตัวเลือกด้านข้างทางขวา ที่ทำงานเข้ากับดีกับบล็อกหรือเว็บไซต์  มันยังมีตัวเลือกที่ปรับแต่งสีที่นำเอาเฉดสีสวย  ๆ มาเป็นค่าเริ่มต้นให้ใช้งาน   ตารางที่กลมกลืนไหลลื่นที่ถูกสร้างให้เหมาะสมกับการใช้งานบนอุปกรณ์มือถือก่อน   และยังกลั่นกรองในทุก ๆ รายละเอียด Twenty Sixteen จะทำให้เวิร์ดเพรสของคุณดูสวยงามทุกที่กับทุกอุปกรณ์

note: translators: %s: Post title.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
th: แก้ไข<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
th: อ่านเพิ่มเติม<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
th: สีแดง

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
th: หนึ่งความเห็นบน &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
th: ค้นหา

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
th: ค้นหา &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
th: ค้นหา:

en: Footer Primary Menu
th: ส่วนล่างเมนูหลัก

en: Footer Social Links Menu
th: ส่วนล่างเมนูลิงก์โซเชียล

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
th: เพื่อวิดเจ็ตที่นี่เพื่อให้แสดงในด้านข้างของคุณ

en: Featured
th: ลักษณะพิเศษ

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
th: ดูเหมือนว่าเราไม่สามารถค้นหาสิ่งที่คุณกำลังมองหาอยู่  บางทีการค้นหาอาจช่วยคุณได้

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
th: ขอโทษครับ  แต่ไม่มีสิ่งใดตรงกับเงื่อนไขการค้นหาของคุณ  กรุณาลองใหม่อีกครั้งด้วยคำที่ต่างออกไป

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
th: พร้อมที่จะเผยแพร่เรื่องแรกของคุณหรือไม่? <a href="%1$s">เริ่มต้นได้ที่นี่</a>

en: Nothing Found
th: ไม่พบสิ่งใด

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
th: ดูเรื่องทั้งหมดโดย %s

en: Author:
th: ผู้เขียน:

en: Previous post:
th: เรื่องก่อนหน้า:

en: Next post:
th: เรื่องต่อไป:

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
th: ผลลัพท์การค้นหาสำหรับ: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
th: ป้ายกำกับ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
th: หมวดหมู่

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
th: เขียนเมื่อ

[ctx: Used before post format.]
en: Format
th: รูปแบบเรื่อง

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
th: เขียนความเห็น<span class="screen-reader-text"> บน %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
th: ผู้เขียน

en: Yellow
th: สีเหลือง

en: Gray
th: สีเทา

en: Dark
th: มืด

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Secondary Text Color
th: สีตัวอักษรรอง

en: Main Text Color
th: สีตัวอักษรหลัก

en: Link Color
th: ลิงก์สี

en: Page Background Color
th: สีเบื้องหลังหน้า

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
th: <span class="meta-nav">เผยแพร่แล้วใน</span><span class="post-title">%title</span>

en: Base Color Scheme
th: สีหลัก

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
th: Twenty Sixteen ต้องใช้กับเวิร์ดเพรสรุ่น 4.4 ขึ้นไป  คุณกำลังใช้งานรุ่น %s โปรดอัปเกรดและลองใหม่อีกครั้ง

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
th: ขนาดใหญ่สุด

en: Pages:
th: หน้า:

en: Next Image
th: รูปต่อไป

en: Previous Image
th: รูปก่อนหน้า

en: Menu
th: เมนู

en: Skip to content
th: ข้ามไปยังบทความ

en: expand child menu
th: ขยายเมนูย่อย

en: collapse child menu
th: หดเมนูย่อย

[ctx: Inconsolata font: on or off]
en: on
th: เปิด

en: Content Bottom 1
th: ปุ่มบทความ 1

[ctx: Montserrat font: on or off]
en: on
th: เปิด

[ctx: Merriweather font: on or off]
en: on
th: เปิด

en: Content Bottom 2
th: ปุ่มบทความ 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
th: ปรากฎที่ด้านล่างของบทความบนเรื่องและหน้า

en: Sidebar
th: ด้านข้าง

en: Social Links Menu
th: เมนูลิงก์โซเชียล

en: Primary Menu
th: เมนูหลัก

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
th: ภูมิใจนำเสนอโดย %s

en: Comments are closed.
th: การแสดงความเห็นถูกปิด

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
th[0]: %1$s ความคิดเห็นเกี่ยวกับ &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
th: หน้า

en: Next page
th: หน้าต่อไป

en: Previous page
th: หน้าก่อนหน้า

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
th: ดูเหมือนว่าไม่พบสิ่งใดบนที่อยู่นั้น  บางทีคุณอยากลองใช้การค้นหา?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
th: ขอโทษครับ  ไม่พบหน้านั้น

note: Author of the theme
en: the WordPress team
th: ทีมเวิร์ดเพรส
