Themes - Twenty Sixteen - en to sv_SE translation catalogue (86 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
sv_SE: Twenty Sixteen är en moderniserad variant av den ständigt populära WordPress-layouten - det horisontella sidhuvudet med ett valfritt sidofält till höger som fungerar perfekt för bloggar och webbplatser. Det har möjlighet till anpassade färger med vackra standardfärgscheman, ett harmonisk flytande rutnät med hjälp av metoden mobil-först och oklanderligt slipat in i minsta detalj. Twenty Sixteen kommer att göra ditt WordPress vackert överallt.

en: Pre-Order Now
sv_SE: Förbeställ nu

en: My new book “Twenty Sixteen” is available for pre-order.
sv_SE: Nu går det att förbeställa min nya bok ”Twenty Sixteen”.

en: Call to Action
sv_SE: Uppmaning till åtgärd

en: Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
sv_SE: Med Twenty Sixteen blir din WordPress-webbplats vacker i alla sammanhang.

en: Large Blockquote
sv_SE: Stort blockcitat

en: The theme features a harmonious fluid grid using a mobile-first approach. The layout is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar.
sv_SE: Temat innehåller ett harmoniskt och smidigt rutnät med responsiv design enligt principen ”mobile-first”. Layouten är en modern version av varianter med horisontell  toppbanner, med eller utan sidopanel på höger sida.

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of its custom color options and beautiful default color schemes.
sv_SE: Med Twenty Sixteen blir din WordPress-webbplats vacker i alla sammanhang. Använd dess anpassade färginställningar och vackra standardfärgscheman.

en: Big Title with Two Columns Text
sv_SE: Stor rubrik med två textkolumner

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of custom color options, beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail.
sv_SE: Med Twenty Sixteen blir din WordPress-webbplats vacker i alla sammanhang. Använd anpassade färginställningar, vackra standardfärgscheman, ett harmoniskt och smidigt rutnät med responsiv design enligt principen ”mobile-first” och perfekt in i minsta detalj.

en: Twenty Sixteen is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar. It works perfectly for WordPress websites and blogs.
sv_SE: Twenty Sixteen är en modern version av layouten med horisontell toppbanner, med eller utan sidopanel på höger sida. Temat fungerar perfekt för webbplatser och bloggar som använder WordPress.

en: Large heading with short description
sv_SE: Stor rubrik med kort beskrivning

en: Bright Red
sv_SE: Djuprött

en: Dark Red
sv_SE: Mörkrött

en: Medium Brown
sv_SE: Mellanbrunt

en: Dark Brown
sv_SE: Mörkbrunt

en: Light Blue
sv_SE: Ljusblått

en: Bright Blue
sv_SE: Djupblått

en: Blue Gray
sv_SE: Blågrått

en: White
sv_SE: Vitt

en: Light Gray
sv_SE: Ljusgrått

en: Medium Gray
sv_SE: Mellangrått

en: Dark Gray
sv_SE: Mörkgrått

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
sv_SE: Fortsätt läsa<span class="screen-reader-text"> ”%s”</span>

note: translators: %s: Post title.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
sv_SE: Redigera<span class="screen-reader-text"> ”%s”</span>

en: Red
sv_SE: Röd

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: En kommentar till &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
sv_SE: Sök &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
sv_SE: Sök efter:

en: Footer Social Links Menu
sv_SE: Social länkmeny sidfot

en: Footer Primary Menu
sv_SE: Primär meny sidfot

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
sv_SE: Lägg till widgets som ska visas i din sidopanel här.

en: Featured
sv_SE: Utvalda

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar som att vi inte kan hitta det du letar efter. Prova att göra en sökning.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Inget matchade dina söktermer. Försök igen med några andra nyckelord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
sv_SE: Redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%1$s">Kom igång här</a>.

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
sv_SE: Visa alla inlägg av %s

en: Author:
sv_SE: Författare:

en: Previous post:
sv_SE: Föregående inlägg:

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Next post:
sv_SE: Nästa inlägg:

en: Next
sv_SE: Nästa

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
sv_SE: Etiketter

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
sv_SE: Kategorier

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
sv_SE: Publicerat den

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
sv_SE: Lämna en kommentar<span class="screen-reader-text"> till %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
sv_SE: Författare

en: Yellow
sv_SE: Gult

en: Gray
sv_SE: Grått

en: Dark
sv_SE: Mörkt

en: Default
sv_SE: Standard

en: Secondary Text Color
sv_SE: Sekundär textfärg

en: Main Text Color
sv_SE: Primär textfärg

en: Link Color
sv_SE: Länkfärg

en: Page Background Color
sv_SE: Färg för sidbakgrund

en: Base Color Scheme
sv_SE: Huvudfärgschema

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
sv_SE: Twenty Sixteen kräver minst version 4.4 av WordPress. Du kör version %s. Vänligen uppdatera WordPress och försök igen.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
sv_SE: <span class="meta-nav">Publicerat i</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
sv_SE: Full storlek

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Next Image
sv_SE: Nästa bild

en: Previous Image
sv_SE: Föregående bild

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: collapse child menu
sv_SE: minimera undermeny

en: expand child menu
sv_SE: expandera undermeny

[ctx: Inconsolata font: on or off]
en: on
sv_SE: på

en: Content Bottom 2
sv_SE: Innehåll botten 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
sv_SE: Visas i botten av innehåll i inlägg och på sidor.

en: Content Bottom 1
sv_SE: Innehåll botten 1

en: Sidebar
sv_SE: Sidopanel

en: Social Links Menu
sv_SE: Meny för sociala länkar

en: Primary Menu
sv_SE: Primär meny

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
sv_SE: Drivs med %s

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: %1$s reaktion till &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[1]: %1$s reaktioner till &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
sv_SE: Sida

en: Next page
sv_SE: Nästa sida

en: Previous page
sv_SE: Föregående sida

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
sv_SE: Det verkar inte som något kunde hittas för den här platsen. Testa en sökning kanske?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv_SE: Hoppsan! Den sidan kan inte hittas.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/
