Themes - Twenty Fourteen - en to tr translation catalogue (100 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
tr: 2014 yılında yeni temamız uyumlı bir magazin teması ile karşınızda. En sevdiğiniz içeriği ana sayfada bir tablada ya da kaydırıcıda gösterebilirsiniz. Üç bileşen alanı ile sitenizi gönlünüzce özelleştirebilir, birden çok düzen ile farklı görünümler sağlayabilir, yazalarınızı şık bir şekilde listeyelebilirsiniz. WordPress ile magazin stili bir site oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Fourteen
tr: Yirmi Ondört

en: White
tr: Beyaz

en: Light Gray
tr: Açık gri

en: Medium Gray
tr: Orta gri

en: Dark Gray
tr: Koyu gri

en: Black
tr: Siyah

en: Green
tr: Yeşil

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; üzerine %1$s yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; üzerine %1$s yorum

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; üzerine bir yorum

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
tr: Tam sayfa genişlik

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
tr: Emeği geçenler sayfası

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
tr: Etiket arşivi: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

en: Post format to show:
tr: Gösterilecek yazı biçimleri:

en: Number of posts to show:
tr: Gösterilecek yazı sayısı:

en: Title:
tr: Başlık:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
tr[0]: Bu galeri <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s fotoğraf</a> içeriyor.
tr[1]: Bu galeri <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s fotoğraf</a> içeriyor.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
tr: Daha çok özet

en: Asides
tr: Yan sütunlar

en: More galleries
tr: Daha çok galeri

en: Galleries
tr: Galeriler

en: More links
tr: Daha çok bağlantı

en: Links
tr: Bağlantılar

en: More quotes
tr: Daha çok alıntı

en: Quotes
tr: Alıntılar

en: More audio
tr: Daha çok ses

en: Audio
tr: Ses

en: More videos
tr: Daha çok video

en: Videos
tr: Videolar

en: More images
tr: Daha çok görsel

en: Images
tr: Resimler

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
tr: Bu bileşeni kullanarak en son özet, alıntı, video, ses, görsel, galeri ve bağlantıları listeleyebilirsiniz.

en: Twenty Fourteen Ephemera
tr: Yirmi Ondört yadigarı

en: Sticky
tr: Sabit

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
tr: <span class="meta-nav">Sonraki yazı</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
tr: <span class="meta-nav">Önceki yazı</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
tr: <span class="meta-nav">Terimler: </span>%title

en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Posts navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Next &rarr;
tr: Sonraki &arr;

en: &larr; Previous
tr: &larr; Önceki

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
tr: Etiketleri ön yüzde gösterme.

en: Tag Name
tr: Etiket ismi

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
tr: Daha derinlemesine eğitim ve ipuçları için <a href="%s">Yirmi Ondört belgelerine</a> bakın.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
tr: Yazılarınızda <a href="%s">Öne çıkartılmış görselleri</a> kullanarak sitenizi geliştirebilirsiniz. Bu sizin yazınıza görsel eklemeden görsel ile yazınızı ilişkilendirebilmenize olanak sağlar. Yirmi Ondört yazılar ve sayfalar için öne çıkarılmış görselleri kullanır. Ana sayfada öne çıkan bölümünde gösterilir.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
tr: Ana sayfada bir ızgara ya da kaydırgaç içinde görüntülenebilecek toplamda altı adede kadar sayfayı öne çıkartabilirsiniz. <a href="%2$s">Görünüm ve özelleştirme</a> ekranından <a href="%1$s">etiket</a> ile bu ayarı değiştirebilirsiniz. Eğer bu etiket ile eşleşen bir yazı bulunamazsa <a href="%3$s">yapışkan yazılar</a> kullanılır.

en: Slider
tr: Kaydırıcı

en: Grid
tr: Tabla

en: Layout
tr: Yerleşim

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
tr: öne çıkan

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
tr: Yazılarınızı öne çıkarmak için <a href="%1$s">etiket</a>ler kullanın. Eğer etiketle örtüşen yazı olmazsa <a href="%2$s">yapışkan yazılar</a> görüntülenecektir.

en: Featured Content
tr: Öne çıkarılmış içerik

en: Background may only be visible on wide screens.
tr: Arka plan görseli sadece geniş ekranlarda gözükebilir.

en: May only be visible on wide screens.
tr: Sadece geniş ekranlarda görüntülenebilir.

en: Display Site Title &amp; Tagline
tr: Site başlığı ve sloganını görüntüle

en: Site Title Color
tr: Site başlık rengi

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi Ondört en az WordPress 3.6 sürümünü gerektirir. Siz ise %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen güncelleyip tekrar deneyin.

en: Next Image
tr: Sonraki görsel

en: Previous Image
tr: Önceki görsel

en: Skip to content
tr: İçeriğe atla

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

en: Search
tr: Ara

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
tr: Sayfa %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
tr[0]: %d yazı
tr[1]: %d yazı

en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

[ctx: Lato font: on or off]
en: on
tr: off

en: Appears in the footer section of the site.
tr: Sitenin alt kısmında görüntülenir.

en: Footer Widget Area
tr: Alt kısım bileşen alanı

en: Additional sidebar that appears on the right.
tr: Sağ tarafta görüntülebilecek ek yan sütun.

en: Content Sidebar
tr: İçerik sütunu

en: Main sidebar that appears on the left.
tr: Solda gözüken ana yan sütun.

en: Primary Sidebar
tr: Birincil yan sütun

en: Secondary menu in left sidebar
tr: Sol ikincil menü

en: Top primary menu
tr: Üst ana menü

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz fakat aradığınız kriterler ile örtüşen sonuç bulunamadı. Lütfen başka kriterler ile tekrar deneyin.

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: Pages:
tr: Sayfalar:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s yazısına devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
tr: Düzenle

en: % Comments
tr: % Yorum

en: 1 Comment
tr: 1 Yorum

en: Leave a comment
tr: Yorum yapın

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni yorumlar &arr;

en: &larr; Older Comments
tr: &arr; Eski yorumlar

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
tr: Kategori arşivi: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazılar

en: Archives
tr: Arşiv

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık arşivler: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık arşivler: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
tr: Günlük arşivler: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Görünen o ki burada hiç bir şey bulunamadı. Ufak bir aramaya ne dersiniz?

en: Not Found
tr: Bulunamadı

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
