Themes - Twenty Fourteen - en to nb_NO translation catalogue (96 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
nb_NO: I 2014 gjør vårt standardtema deg i stand til å lage et responsivt magasinnettsted med et moderne design. Fremhev ditt favorittinnhold i et rutenett eller en slider. Bruk de tre widgetområdene for å tilpasse nettstedet og endre layouten med fullbreddeformat og bidragsytersider for å fremheve dine ulike forfattere. Å lage et magasinnettsted med WordPress har aldri vært enklere.

en: White
nb_NO: Hvit

en: Light Gray
nb_NO: Lysegrå

en: Medium Gray
nb_NO: Mellomgrå

en: Dark Gray
nb_NO: Mørk grå

en: Black
nb_NO: Svart

en: Green
nb_NO: Grønn

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[0]: %1$s kommentar til &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[1]: %1$s kommentarer til &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nb_NO: Én kommentar til &ldquo;%s&rdquo;

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
nb_NO: Side i full bredde

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
nb_NO: Bidragsyters side

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
nb_NO: Stikkordarkiv: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
nb_NO: Søkeresultater for: %s

en: Post format to show:
nb_NO: Innleggsformat som skal vises:

en: Number of posts to show:
nb_NO: Antall innlegg å vise:

en: Title:
nb_NO: Tittel:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
nb_NO[0]: Dette galleriet inneholder <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s bilde</a>.
nb_NO[1]: Dette galleriet inneholder <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s bilder</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Les videre <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
nb_NO: Flere notiser

en: Asides
nb_NO: Notiser

en: More galleries
nb_NO: Flere gallerier

en: Galleries
nb_NO: Gallerier

en: More links
nb_NO: Flere lenker

en: Links
nb_NO: Lenker

en: More quotes
nb_NO: Flere sitater

en: Quotes
nb_NO: Sitater

en: More audio
nb_NO: Mer lyd

en: Audio
nb_NO: Lyd

en: More videos
nb_NO: Flere videoer

en: Videos
nb_NO: Filmer

en: More images
nb_NO: Flere bilder

en: Images
nb_NO: Bilder

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
nb_NO: Bruk denne widgeten for å vise dine siste notis-, sitat-, video-, lyd-, bilde-, galleri- og lenke-innlegg.

en: Sticky
nb_NO: Klebrig

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
nb_NO: <span class="meta-nav">Neste innlegg</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
nb_NO: <span class="meta-nav">Forrige innlegg</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
nb_NO: <span class="meta-nav">Publisert i</span>%title

en: Post navigation
nb_NO: Innleggsnavigasjon

en: Posts navigation
nb_NO: Innleggsnavigasjon

en: Next &rarr;
nb_NO: Neste &rarr;

en: &larr; Previous
nb_NO: &larr; Forrige

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
nb_NO: Ikke vis dette stikkordet på fremsidene.

en: Tag Name
nb_NO: Stikkord

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
nb_NO: For en inngående starthjelp, tips og triks, besøk <a href="%s">Dokumentasjon for Twenty Fourteen</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
nb_NO: Forbedre utseendet ved å bruke <a href="%s">fremhevede bilder</a> for innlegg som du vil at man skal legge merke til. Dette lar deg knytte et bilde til et innlegg uten å sette det inn i teksten. Twenty Fourteen bruker fremhevede bilder for innlegg og sider – over tittelen – og i fremhevet innhold-delen av forsiden.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
nb_NO: Forsiden viser fremhevet innhold – opp til seks innlegg som vises i et rutenett eller i en slider, kontrollert av et <a href="%1$s">stikkord</a>. Du kan endre stikkordet og layouten i <a href="%2$s">Utseende &rarr; Tilpass</a>. Hvis ingen innlegg har dette stikkordet, vises <a href="%3$s">klebrige innlegg</a> isteden.

en: Grid
nb_NO: Rutenett

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
nb_NO: fremhevet

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
nb_NO: Bruk et <a href="%1$s">stikkord</a> for å fremheve dine innlegg. Hvis ingen innlegg har dette stikkordet, vil <a href="%2$s">klebrige innlegg</a> vises isteden.

en: Featured Content
nb_NO: Fremhevet innhold

en: Background may only be visible on wide screens.
nb_NO: Bakgrunnen er kanskje bare synlig på store skjermer.

en: May only be visible on wide screens.
nb_NO: Er kanskje kun synlig på brede skjermer.

en: Display Site Title &amp; Tagline
nb_NO: Vis nettstedets tittel og slagord

en: Site Title Color
nb_NO: Nettstedets farge

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nb_NO: Twenty Foruteen krever minimum WordPress versjon 3.6. Du bruker nå versjon %s. Vennligst oppgrader og prøv igjen.

en: Next Image
nb_NO: Neste bilde

en: Previous Image
nb_NO: Forrige bilde

en: Skip to content
nb_NO: Hopp til innhold

en: Primary Menu
nb_NO: Primærmeny

en: Search
nb_NO: Søk

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
nb_NO: Side %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
nb_NO[0]: %d artikkel
nb_NO[1]: %d artikler

en: Next
nb_NO: Neste

en: Previous
nb_NO: Forrige

en: Appears in the footer section of the site.
nb_NO: Vises i bunnområdet på netttedet.

en: Footer Widget Area
nb_NO: Widget-område i sidebunnen

en: Additional sidebar that appears on the right.
nb_NO: Ekstra sidekolonne som vises på høyre side.

en: Content Sidebar
nb_NO: Innhold sidekolonne

en: Main sidebar that appears on the left.
nb_NO: Hovedsidekolonne til venstre.

en: Primary Sidebar
nb_NO: Første sidekolonne

en: Secondary menu in left sidebar
nb_NO: Sekundærmeny i venstre sidekolonne

en: Top primary menu
nb_NO: Øverste primærmeny

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
nb_NO: Stolt drevet av %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nb_NO: Vi klarer ikke å finne det du leter etter. Prøv å søke.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nb_NO: Beklager, men det ble ikke funnet noe som passet det du søkte etter. Vennligst prøv med noen andre søkeord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nb_NO: Klar for å publisere ditt første innlegg? <a href="%s">Kom i gang her</a>.

en: Nothing Found
nb_NO: Ingenting funnet

en: Pages:
nb_NO: Sider:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Fortsett å lese %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: % Comments
nb_NO: % kommentarer

en: 1 Comment
nb_NO: 1 kommentar

en: Leave a comment
nb_NO: Legg igjen en kommentar

en: Comments are closed.
nb_NO: Det er stengt for kommentarer.

en: Newer Comments &rarr;
nb_NO: Nyere kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
nb_NO: &larr; Eldre kommentarer

en: Comment navigation
nb_NO: Kommentarnavigasjon

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
nb_NO: Kategoriarkiv: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
nb_NO: Alle innlegg av %s

en: Archives
nb_NO: Arkiv

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
nb_NO: Årlige arkiver: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
nb_NO: Månedlige arkiver: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
nb_NO: Daglige arkiver: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nb_NO: Det ble ikke funnet noe her. Kanskje du kan prøve å søke?

en: Not Found
nb_NO: Ikke funnet

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gjengen
