Themes - Twenty Fourteen - en to da_DK translation catalogue (90 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
da_DK: I 2014 lader vores standardtema dig lave et responsivt magasinwebsted med et slankt og moderne design. Udvælg dit favoritindhold til forsiden og anbring det i et gitter eller en skyder. Brug de tre widget-områder til at tilpasse dit websted, og ændre dit indholds layout med en fuld-bredde side og en bidragsyderside til at vise dit websteds bidgragsydere. At lave et magasinwebsted med WordPress har aldrig været nemmere.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[0]: %1$s tanke om &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[1]: %1$s tanker om &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: En tanke om &ldquo;%s&rdquo;

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
da_DK: Fuldbredde side

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
da_DK: Bidragsyderside

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
da_DK: Tag-arkiv: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Post format to show:
da_DK: Indlægsformater der skal vises:

en: Number of posts to show:
da_DK: Antal indlæg at vise:

en: Title:
da_DK: Titel:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
da_DK[0]: Dette galleri indeholder <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s billede</a>.
da_DK[1]: Dette galleri indeholder <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s billeder</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Læs resten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
da_DK: Flere sidebemærkninger

en: Asides
da_DK: Sidebemærkninger

en: More galleries
da_DK: Flere gallerier

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: More links
da_DK: Flere links

en: More quotes
da_DK: Flere citater

en: Quotes
da_DK: Citater

en: More audio
da_DK: Mere lyd

en: Audio
da_DK: Lydklip

en: More videos
da_DK: Flere videoer

en: Videos
da_DK: Videoer

en: More images
da_DK: Flere billeder

en: Images
da_DK: Billeder

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
da_DK: Brug denne widget til at liste dine nyeste sidebemærknings-, citat-, video-, lyd-, billed-, galleri- og linkindlæg

en: Twenty Fourteen Ephemera
da_DK: Twenty Fourteen døgnflue

en: Sticky
da_DK: Fastgjort

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
da_DK: <span class="meta-nav">Næste indlæg</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
da_DK: <span class="meta-nav">Forrige indlæg</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
da_DK: <span class="meta-nav">Udgivet i</span>%title

en: Post navigation
da_DK: Indlægsnavigation

en: Posts navigation
da_DK: Indlægsnavigation

en: Next &rarr;
da_DK: Næste &rarr;

en: &larr; Previous
da_DK: &larr; Forrige

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
da_DK: Vis ikke tag på webstedet.

en: Tag Name
da_DK: Tag navn

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
da_DK: For en dybdegående vejledning og flere tips og tricks, så gå til  <a href="%s">Twenty Fourteen dokumentationen</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
da_DK: Udvid dit dit design ved at bruge <a href="%s">Udvalgte billeder</a> til indlæg, du ønsker skal fremhæves (også kendt som indlæggets thumbnail). Dette giver mulighed for at du tildeler et billede til dit indlæg, uden at indsætte det. Twenty Fourteen bruger udvalgte billeder til indlæg og sider &mdash; over titlen &mdash; og i 'Udvalgt indhold'-området på forsiden.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
da_DK: Forsiden indeholder et udvalg af op til seks fremtrædende indlæg vist i et gitter eller skyder, kontrolleret med et <a href="%1$s">tag</a>; du kan ændre tagget og layoutet i <a href="%2$s">Udseende &rarr; Tilpas</a>. Hvis ingen indlæg benytter tagget, vil <a href="%3$s">fastgjorte indlæg</a> blive vist i stedet.

en: Slider
da_DK: Skyder

en: Grid
da_DK: Gitter

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
da_DK: udvalgt

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
da_DK: Brug et <a href="%1$s">tag</a> til at fremhæve dine indlæg. Hvis ingen indlæg matcher tagget, vil <a href="%2$s">fastgjorte indlæg</a> blive vist i stedet.

en: Featured Content
da_DK: Udvalgt indhold

en: May only be visible on wide screens.
da_DK: Er måske kun synlig på brede skærme.

en: Background may only be visible on wide screens.
da_DK: Baggrunden er muligvis kun synlig på brede skærme.

en: Display Site Title &amp; Tagline
da_DK: Vis sidens Titel &amp; Tagline

en: Site Title Color
da_DK: Sides titelfarve

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
da_DK: Twenty Fourteen kræver mindst WordPress version 3.6. Du bruger version %s. Opdater og prøv igen.

en: Next Image
da_DK: Næste billede

en: Previous Image
da_DK: Forrige billede

en: Skip to content
da_DK: Hop til indhold

en: Primary Menu
da_DK: Primær menu

en: Search
da_DK: Søg

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
da_DK: Side %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
da_DK[0]: %d artikel
da_DK[1]: %d artikler

en: Next
da_DK: Næste

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Appears in the footer section of the site.
da_DK: Vises i footer sektionen på siden.

en: Footer Widget Area
da_DK: Footer widget-område

en: Additional sidebar that appears on the right.
da_DK: Sekundær sidebar der vises til højre.

en: Content Sidebar
da_DK: Indholds-sidebar

en: Main sidebar that appears on the left.
da_DK: Primær sidebar der vises til venstre.

en: Primary Sidebar
da_DK: Primær sidebar

en: Secondary menu in left sidebar
da_DK: Sekundær menu i den venstre sidebar

en: Top primary menu
da_DK: Øverste primære menu

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
da_DK: Drevet af %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da_DK: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske vil en søgning hjælpe.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men din søgning gav ingen resultater. Prøv igen med nogle andre søgeord.

en: Nothing Found
da_DK: Intet fundet

en: Pages:
da_DK: Sider:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Læs videre %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
da_DK: Rediger

en: % Comments
da_DK: % kommentarer

en: 1 Comment
da_DK: 1 kommentar

en: Leave a comment
da_DK: Skriv en kommentar

en: Comments are closed.
da_DK: Der er lukket for kommentarer.

en: Newer Comments &rarr;
da_DK: Nyere kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
da_DK: &larr; Ældre kommentarer

en: Comment navigation
da_DK: Kommentar navigation

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
da_DK: Kategoriarkiv: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
da_DK: Alle indlæg af %s

en: Archives
da_DK: Arkiver

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
da_DK: Årsarkiv: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
da_DK: Månedsarkiv: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
da_DK: Dagsarkiv: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
da_DK: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske vil en søgning hjælpe.

en: Not Found
da_DK: Ikke fundet

note: Author of the theme
en: the WordPress team
da_DK: holdet bag WordPress
