Plugins - Post Types Order - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (44 entries)

en: No code update is necessarily
sv_SE: Ingen koduppdatering är nödvändig

en: If checked, the plug-in automatically update the WordPress queries to use the new order
sv_SE: Om det här är markerat uppdaterar tillägget automatiskt WordPress-frågorna för att använda den nya ordningen

en: If the query include an Ascending or Descending order paramether, use that. If query order is set to DESC the order will be reversed.
sv_SE: Om databasfrågan innehåller en parameter för stigande eller fallande ordning (Ascending/Descending) används denna. Om ordningen är angiven som DESC kommer ordningen att vara den omvända.

en: Use query ASC / DESC parameter
sv_SE: Använd parametern ASC/DESC i ditt query

en: the easy way to completely hide your WordPress core files, theme and plugins
sv_SE: det enkla sättet att helt dölja dina WordPress systemfiler, teman och tillägg

en: Check out
sv_SE: Kolla in

en: Allow sortable drag & drop functionality within default WordPress post type archive. Admin Sort need to be active.
sv_SE: Tillåt funktion för ”dra och släpp”-sortering inom standard WordPress posttyper. Adminsortering måste vara aktivt.

en: Archive Drag&Drop
sv_SE: Dra och Släpp i arkiv

note: Description of the plugin
en: Posts Order and Post Types Objects Order using a Drag and Drop Sortable javascript capability
sv_SE: Inläggsordning och posttyp-objektsordning med hjälp av ”dra och släpp”-sortering

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
sv_SE: Använd kommatecken istället för %s för att separera uteslutna termer.

en: make the configuration and save
sv_SE: skapa konfigurationen och spara

en: Settings Page
sv_SE: Inställningssida

en: Post Types Order must be configured. Please go to
sv_SE: Post ordertyper måste konfigureras. Gå till

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: code
sv_SE: kod

en: This can also be controlled through
sv_SE: Detta kan också kontrolleras genom

en: Apply the sort on Next / Previous site-wide navigation.
sv_SE: Applicera sorteringen på nästa/föregående i navigering över hela webbplatsen.

en: Next / Previous Apply
sv_SE: Tillämpa på Nästa / Föregående

en: To affect the admin interface, to see the post types per your new sort, this need to be checked
sv_SE: För att påverka admin-gränssnittet så att inläggstyperna visas enligt din nya sortering så behöver denna vara markerad

en: Admin Sort
sv_SE: Adminsortering

en: Additional Description and Examples
sv_SE: Ytterligare beskrivning och exempel

en: If only certain queries need to use the custom sort, keep this unchecked and include 'orderby' => 'menu_order' into query parameters
sv_SE: Om bara vissa frågor behöver använda den anpassade sorteringsordningen, håll denna omarkerad och inkludera 'orderby' => 'menu_order' i frågeparametrarna

en: Auto Sort
sv_SE: Automatisk sortering

en: Administrator
sv_SE: Administratör

en: Editor
sv_SE: Redigerare

en: Author
sv_SE: Författare

en: Contributor
sv_SE: Medarbetare

en: Subscriber
sv_SE: Prenumerant

en: Minimum Level to use this plugin
sv_SE: Miniminivå för att använda denna plugin

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show / Hide re-order interface
sv_SE: Visa/dölj sorteringsgränssnittet

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Settings Saved
sv_SE: Inställningar sparade

en: plugin which allow to custom sort categories and custom taxonomies terms
sv_SE: tillägg som gör det möjligt att sortera anpassade kategorier och anpassade taxonomier

en: Check our
sv_SE: Kolla vårt

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: Did you know there is available an Advanced version of this plug-in?
sv_SE: Visste du att det finns en avancerad version av detta tillägg?

en: Did you find this plugin useful? Please support our work by purchasing the advanced version or write an article about this plugin in your blog with a link to our site
sv_SE: Hade du nytta av detta tillägg? Vänligen stöd vårt arbete genom att köpa den avancerade versionen eller skriv en artikel om detta tillägg i din blogg med en länk till vår webbplats

en: Items Order Updated
sv_SE: Sorteringen är uppdaterad

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
sv_SE: Detta tillägg kan inte fungera utan JavaScript, eftersom den använder dra och släpp och AJAX.

en: Re-Order
sv_SE: Ordna om
