Plugins - Post Types Order - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: No code update is necessarily
pt: Não é necessário actualizar o código

en: If checked, the plug-in automatically update the WordPress queries to use the new order
pt: Se seleccionado, o plugin actualiza automaticamente as queries do WordPress para usar a nova ordem

en: If the query include an Ascending or Descending order paramether, use that. If query order is set to DESC the order will be reversed.
pt: Se a query incluir o parâmetro de ordem ascendente ou descendente, utilize-o. Se a ordem da query for DESC, a ordem será invertida.

en: Use query ASC / DESC parameter
pt: Usar parâmetro ASC / DESC da query

en: the easy way to completely hide your WordPress core files, theme and plugins
pt: para facilmente esconder os seus ficheiros do core do WordPress, tema e plugins

en: Check out
pt: Veja o

en: Allow sortable drag & drop functionality within default WordPress post type archive. Admin Sort need to be active.
pt: Permite reordenar com a funcionalidade de arrastar e largar no arquivo dos artigos do WordPress. A ordenação na administração tem que estar activada.

en: Archive Drag&Drop
pt: Arrastar e largar no arquivo

note: Description of the plugin
en: Posts Order and Post Types Objects Order using a Drag and Drop Sortable javascript capability
pt: Ordenação de artigos e de tipos de conteúdo através de um recurso de javascript para arrastar e largar.

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
pt: Utilize vírgulas em vez de %s para separar termos excluídos.

en: make the configuration and save
pt: Configure e guarde as definições

en: Settings Page
pt: Página das definições

en: Post Types Order must be configured. Please go to
pt: O plugin Post Types Order tem que ser configurado em

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: code
pt: código

en: This can also be controlled through
pt: Isto também pode ser controlado por

en: Apply the sort on Next / Previous site-wide navigation.
pt: Aplicar a ordenação a toda a navegação Seguinte / Anterior.

en: Next / Previous Apply
pt: Aplicar a Seguinte / Anterior

en: To affect the admin interface, to see the post types per your new sort, this need to be checked
pt: Para afectar o painel de administração e ver os tipos de conteúdo pela sua nova ordem, esta opção tem que estar seleccionada

en: Admin Sort
pt: Ordenação na administração

en: Additional Description and Examples
pt: Descrições e exemplos adicionais

en: If only certain queries need to use the custom sort, keep this unchecked and include 'orderby' => 'menu_order' into query parameters
pt: Se necessitar de ordenações mais personalizadas, desactive esta opção e inclua 'orderby' => 'menu_order' nos parâmetros da query

en: Auto Sort
pt: Ordenação automática

en: Administrator
pt: Administrador

en: Author
pt: Autor

en: Contributor
pt: Colaborador

en: Subscriber
pt: Subscritor

en: Minimum Level to use this plugin
pt: Nível mínimo para utilizar este plugin

en: Hide
pt: Esconder

en: Show
pt: Mostrar

en: Show / Hide re-order interface
pt: Mostrar / esconder a interface de reordenação

en: General
pt: Geral

en: General Settings
pt: Definições gerais

en: Settings Saved
pt: Definições guardadas

en: plugin which allow to custom sort categories and custom taxonomies terms
pt: que permite personalizar a ordem das categorias e das taxonomias personalizadas

en: Check our
pt: Veja o nosso plugin

en: Read more
pt: Ler mais

en: Did you know there is available an Advanced version of this plug-in?
pt: Sabe que há uma versão avançada deste plugin?

en: Did you find this plugin useful? Please support our work by purchasing the advanced version or write an article about this plugin in your blog with a link to our site
pt: Considera este plugin útil? Por favor apoie o nosso trabalho ao comprar a versão avançada ou escreva um artigo sobre este plugin no seu blog com ligação para a nossa página

en: Items Order Updated
pt: Ordem dos itens actualizada

en: Update
pt: Actualizar

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
pt: Este plugin não funciona sem JavaScript, porque utiliza AJAX para arrastar e largar os itens.

en: Re-Order
pt: Reordenar
