Plugins - Post Types Order - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (42 entries)

en: If the query include an Ascending or Descending order paramether, use that. If query order is set to DESC the order will be reversed.
ja_JP: クエリに昇順または降順のパラメータが含まれている場合は、それを使用します。query order が DESC に設定されている場合、その順序は逆になります。

en: Use query ASC / DESC parameter
ja_JP: ASC / DESC 変数をクエリーで使用する

en: the easy way to completely hide your WordPress core files, theme and plugins
ja_JP: WordPress のコアファイル、テーマ、プラグインを完全に隠す簡単な方法

en: Check out
ja_JP: チェックアウト

en: Allow sortable drag & drop functionality within default WordPress post type archive. Admin Sort need to be active.
ja_JP: デフォルトの投稿タイプアーカイブでドラッグ＆ドロップの並べ替え機能を有効化。

en: Archive Drag&Drop
ja_JP: アーカイブのドラッグ & ドロップ

note: Description of the plugin
en: Posts Order and Post Types Objects Order using a Drag and Drop Sortable javascript capability
ja_JP: 並べ替え可能なドラッグ & ドロップ JavaScript 機能を使った「投稿順序」と「投稿タイプオブジェクト順序」。

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
ja_JP: 除外する項目の区切りとして %s の代わりにカンマを使ってください。

en: make the configuration and save
ja_JP: 設定して保存して下さい

en: Settings Page
ja_JP: 設定ページ

en: Post Types Order must be configured. Please go to
ja_JP: Post Types Order は、設定が必要です。

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存する

en: code
ja_JP: コード

en: This can also be controlled through
ja_JP: 以下でコントロールすることもできます:

en: Apply the sort on Next / Previous site-wide navigation.
ja_JP: サイト全体の「次 / 前」ナビゲーションに並べ替えを適用する。

en: Next / Previous Apply
ja_JP: 次へ / 前への適用

en: To affect the admin interface, to see the post types per your new sort, this need to be checked
ja_JP: 管理画面での並べ替え有効化

en: Admin Sort
ja_JP: 管理画面での並べ替え

en: Additional Description and Examples
ja_JP: 追加の Description と例

en: If only certain queries need to use the custom sort, keep this unchecked and include 'orderby' => 'menu_order' into query parameters
ja_JP: 一部のクエリーのみにカスタムソートが必要な場合は、チェックを外し、クエリー変数に 'orderby' => 'menu_order' を含めてください。

en: Auto Sort
ja_JP: 自動ソート

en: Administrator
ja_JP: 管理者

en: Editor
ja_JP: 編集者

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Contributor
ja_JP: 寄稿者

en: Subscriber
ja_JP: 購読者

en: Minimum Level to use this plugin
ja_JP: このプラグインを利用できる最小権限

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show / Hide re-order interface
ja_JP: 並べ替えインターフェースを表示 / 非表示

en: General
ja_JP: 設定

en: General Settings
ja_JP: 共通設定

en: Settings Saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: plugin which allow to custom sort categories and custom taxonomies terms
ja_JP: カテゴリーやカスタムタクソノミーの並べ替えをする

en: Check our
ja_JP: もチェックしてみてください。

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Did you know there is available an Advanced version of this plug-in?
ja_JP: このプラグインの高機能版があるのを御存じですか？

en: Did you find this plugin useful? Please support our work by purchasing the advanced version or write an article about this plugin in your blog with a link to our site
ja_JP: このプラグインは役に立ちましたか？アドバンストバージョンを購入することで私たちの活動をサポートしてください、またはこのプラグインに関するブログ記事を私のブログにリンクしてください。

en: Items Order Updated
ja_JP: 並べ替えを保存しました

en: Update
ja_JP: 更新

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
ja_JP: Javascript が動作していないため、ドラッグ＆ドロップ(AJAX)が利用出来ません。

en: Re-Order
ja_JP: 並べ替え
