Plugins - Post Types Order - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (37 entries)

en: Post Types Order must be configured. Please go to
it: Post Types Order deve essere configurato. Si prega di andare alla

en: make the configuration and save
it: Imposta la configurazione e salva

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
it: Questo plugin non può funzionare senza javascript, in quanto utilizza il "drag and drop" e AJAX.

en: Items Order Updated
it: Ordine degli elementi aggiornato

en: Check our
it: Prova il nostro plugin

en: plugin which allow to custom sort categories and custom taxonomies terms
it: che permette di stabilire un ordine personalizzato per le categorie e le tassonomie

en: Settings Saved
it: Impostazioni salvate

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: General
it: Generale

en: Minimum Level to use this plugin
it: Livello minimo per utilizzare questo plugin

en: Subscriber
it: Sottoscrittore

en: Contributor
it: Collaboratore

en: Author
it: Autore

en: Editor
it: Editore

en: Administrator
it: Amministratore

en: Auto Sort
it: Ordinamento automatico

en: Admin Sort
it: Ordinamento in amministrazione

en: To affect the admin interface, to see the post types per your new sort, this need to be checked
it: Per visualizzare l'ordine impostato nell'interfaccia di amministrazione, devi selezionare questa opzione

en: Save Settings
it: Salva impostazioni

en: Update
it: Aggiorna

en: Show
it: Visualizza

en: Hide
it: Nascondi

en: Apply the sort on Next / Previous site-wide navigation.
it: Applica l'ordinamento sul collegamento Successivo / Precedente di tutto il sito

en: This can also be controlled through
it: Questo può anche essere controllato tramite

en: code
it: codice

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
it: Usa le virgole invece di %s per separare i termini esclusi

note: Description of the plugin
en: Posts Order and Post Types Objects Order using a Drag and Drop Sortable javascript capability
it: L'ordinamento dei posts utilizzano una funzionalità javascript di ordinamento Drag and Drop

note: Author of the plugin
en: Nsp Code
it: Codice Nsp

en: Show / Hide re-order interface
it: Mostra / nascondi l'interfaccia di riordinamento

en: Additional Description and Examples
it: Descrizione aggiuntiva ed esempi

en: Next / Previous Apply
it: Applica prossimo / precedente

en: Did you know there is available an Advanced version of this plug-in?
it: Sapevi che è disponibile una versione Advanced di questo plugin?

en: Did you find this plugin useful? Please support our work by purchasing the advanced version or write an article about this plugin in your blog with a link to our site
it: Hai trovato utile questo plugin? Supporta il nostro lavoro con una donazione o scrivi un articolo relativo a questo plugin sul tuo blog con un link al nostro sito

en: Re-Order
it: Riordina

en: Settings Page
it: Pagina delle impostazioni

en: Read more
it: Leggi tutto

en: If only certain queries need to use the custom sort, keep this unchecked and include 'orderby' => 'menu_order' into query parameters
it: Se solo alcune query hanno bisogno di utilizzare l'ordinamento personalizzato, mantieni deselezionata questa casella e includi 'orderby' => 'menu_order' dentro i parametri della query
